Ani já, když se probudím, nevypadám jako Cindy Crawford

K modelkám a filmovým děvám má průměrný občan mírně ambivalentní vztah. Něčím jej přitahují, zajímá se více či méně o jejich život, každodenní radosti a starosti, sleduje se zájmem jejich osudy. Na druhé straně jim trochu závidí a trochu je podceňuje. Má pocit, že se jim dostalo nezaslouženě více štěstí než je obvyklé, než si zaslouží. K některým úspěšným mediálním hvězdám si dokonce časem vytvoříme averzi. Hlavně ale obecně podceňujeme jejich inteligenci. Není to většinou přímo vědomé, otevřeně nenávistné, není to myšleno až zase tak zle. Snad to má něco společného s obranou vlastní integrity. Honíme se, staráme se - a nikde nic moc. A ten či ona se sice také asi honí a starají, ale zato mají. Slávu, peníze, až příliš štědrou pozornost médií. A tak moc dobří (“v porovnání s námi”) zase nejsou.

Přiznám se, že osudy hvězd příliš nesleduji. Mám dost svých starostí a úkolů. Mám doma desítky odborných knih, které jsem již dávno měl mít přečtené a několikanásobně větší množství beletrie, ke které se s velkou pravděpodobností již nikdy nedostanu. Jedině snad v případě, kdybych se dožil sto padesáti let. Což je nepravděpodobné. Mám rozepsané dvě knihy a postup jejich dokončování mne neuspokojuje. Nemám proto náladu ztrácet cenný čas čtením plátků, v nichž se dopodrobna probírá, s kým, jak a co dělá Lucie Bílá či Šárka Vaňková, koho právě obšťastňuje Karel Gott či Samir Issa nebo ostatní slavní a známí, čert ví, jak se všichni jmenují. Přesto mám někde v koutku vědomí uložena slavná jména dnešních dnů a jaksi nechtěně, zdálky, i já sleduji jejich osudy. Jsou neoddělitelní od současného společenského  povědomí.

Nedávno jsem si při surfování po Internetu stáhl nějaké články v pdf formátu a pak jsem si je ve večerním klidu četl. U jednoho z nich mne zaujala fotografie vzhledné ženy. Doprovázel ji text: “Ani já, když se probudím, nevypadám jako Cindy Crawford”. Vzpomněl jsem si, že uvedené jméno je obecně známé, že je z oblasti modelingu a je stabilním symbolem krásy. Vidím je mimochodem denně na plakátu, visícím na stěně v překrásném fitcentru “Primavera” v Brně-Řečkovicích, kam chodím po celodenním ťukání do keyboardu posilovat. Autorka zmíněného článku se zabývala problematikou posuzování vzhledu žen, v textu se objevily i výrazy dysmorfofobie, anorexia neurosa, bulimia neurosa, orthorexia, muscle dysmorphy a další odborná označení patologických stavů, souvisejících s vnímáním tvaru těla.

Článek byl postaven na prohlášení jmenované hvězdy, jímž pregnantně vyjádřila skutečnost, že v dnešním světě je absolutní krása do jisté míry kolektivní produkt, dílo, na jehož každodenní obnově a nepřetržitém znovu-vytváření se podílí štáby špičkových specialistů (kadeřníků, vizážistů, kosmetiček, módních návrhářů, fitness-konzultantů resp. osobních trenérů a dalších „výrobců krásy“). Přirozené krasavice, vytvořené přírodou a po tisíciletí oceňované a oslavované, by se v pomyslné soutěži s dnešními hvězdami, vytvořenými průmyslem krásy, krčily někde v druhé polovině startovního pole. Krásná Helena, kvůli které se ve starověku povraždily tisíce mužů, by s největší pravděpodobností - v porovnání se současnými zářivými hvězdami soutěží krásy - vypadala jako vesnická husička.

Prohlášení slavné modelky koresponduje se známým výrokem: “Neexistují nepěkné ženy. Existují jen ženy, které neví, jak se učinit pěknými”. To je zřejmě pravda. Pravdou ale je i to, že “učinit se pěknou či krásnou” něco stojí. A při současné ekonomické situaci naší země na to jen málokterá z běžných žen má. Navíc v různých fázích života je oné “práce”, související s výrobou krásy, různě mnoho.

Neexistuje absolutní krása. A navíc i ta sebevětší krása se poměrně rychle “okouká”. Změna je život a tak se pozornost médií často ze dne na den přesouvá na nově vycházející hvězdičky. Udržet si stálé místo v tomto světě přelétavé pozornosti není snadné. Znamená to mít stálý základ, tj. pevné, souměrné svalstvo a optimální množství tuku, proporcionálně uloženého na správných místech.

To ostatní je jen otázkou výběru těch nejlepších specialistů a expertů. Pokud vše vyjde - výsledek je skvost. Cindy Crawford! Pracně vytvořený, po všech stránkách dokonalý výrobek se skví v záři reflektorů, blikají fotografické přístroje, muži žasnou, ženy závidí. Je to okamžik vyvrcholení, extáze, dosažení cíle, vystoupení na Mount Everest. Netrvá to ale dlouho. Po krátkém prožitku štěstí je čas sejít do základního tábora.

Reflektory zhasnou, fotografové zabalí své drahé přístroje, unavená hvězda přestane předstírat nevyčerpatelnou energii, “nastavená” krása se odlíčí. Zůstane jen základ. Pěkná, hodně unavená žena, spokojená s odvedenou prací. Žena, která si potřebuje odpočinout a nabrat sil do příštího dne. Žena, která se až zase tak moc neliší od průměrné štíhlé, udržované ženy přibližně stejného věku. Ráno, pokud je zakázka na další fotografování nebo vystupování, se musí proces výroby Cindy Crawford opakovat. Stojí to „majlant“, ale dá se tím zase hodně vydělat. Je to o investicích a o tvrdé práci.

Co mne na výroku známé modelky zaujalo nejvíce? Otevřené, čestné, rovné vyjádření toho, že nic není zadarmo. Daná hvězda mohla klidně zaujmout pozici nadčlověka, který má více štěstí jako ostatní a proto na ně svrchu shovívavě shlíží, který bez pohnutí prstem oslňuje a okouzluje svět. Mohla zamlčet léta omezování, tvrdé práce, ukázněnosti a zodpovědnosti, která tvoří základ jejího dlouhodobého úspěchu v tvrdém světě modelingu.

Protože klíčem k úspěchu - a to opakuji a současně zdůrazňuji -je onen základ, na němž se dá vystavět výsledný image superkrásy. Co tvoří onen základ? Pěkná postava. Dobré držení těla. Optimální kompozice těla. Pevné, udržované svalstvo. A k tomu přiměřené množství tuků na správných místech.

Ne každá žena si může dovolit drahé kadeřníky, kosmetičky a vizážistky, oslnivé róby a zářící náhrdelníky. Ale každá žena si může udržet do vysokého věku pevnou, souměrnou, přitažlivou postavu. Chce to jen málo. Pravidelně cvičit ve fitcentru. Pěkná postava není dar z nebe. Je výsledkem soustavného, pravidelného a správného cvičení. Vhodný individuální cvičební program vám pomůže sestavit osobní trenérka nebo fitness-konzultantka. Roční permanentka v kvalitním fitcentru je dostupná pro každou ženu. Pak je tu jen na první pohled snadná, ale ve skutečnosti klíčová otázka - přimět se pravidelně ke cvičení. Pokud máte pěknou, pevnou postavu, je otázka výroby vaší optimální image (osobní “Cindy Crawford”) pro speciální příležitosti jen technickým (i když možná zbytečně nákladným) procesem.

Přidám ještě jednu výstižnou citaci. Je od první vítězky slavné kulturistické soutěže o titul Ms.Olympia, krásné ženy a skvělé sportovkyně Rachel McLish: “Z prasečího ucha se nedá udělat hedvábná kabelka”.

Jak jsem v úvodu napsal, nečtu ženské časopisy, nezajímám se o modeling a nesleduji záměrně osudy krásných žen. Proto se mohly v textu objevit nepřesnosti a chyby, například ve jménech oněch slavných. Snažil jsem se hlavně zdůraznit fakt, že za vše, co má v životě nějakou hodnotu, musíme platit tvrdou prací, důsledností a vytrvalostí. Nic není zadarmo. Pečení holubi z nebe nepadají.

Musíme akceptovat tvrdý fakt, že vše v životě je relativní. Musíme citlivě posuzovat, co a k čemu přirovnáváme. Nenechat se oblafnout laciným pozlátkem! Stavět na pevných základech! Pak teprve můžeme být sami sebou.

CITACE:
“I think women see me on the cover of magazines and think I never have a pimple or bags under my eyes. You have to realise that’s after two hours of hair and make-up, plus (photo) retouching. Even I don’t wake up looking like Cindy Crawford.”
Cindy Crawford cited in K Cooke, Real Gorgeous: The truth about body and beauty, Allen & Unwin: Sydney, 1996.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LITERATURA:

  1. ARONSSON, AT. (1999): Consumer Perceptions of Idealized Body Images in Ads. School of Economics and Management, Lund University, Sweden.
  2. LUTTER, JM, JAFFEE, L. (1996): The Bodywise Woman, Champaign, Human Kinetics.
  3. PEARL, AJ. (1993): The Athletic Female. Champaign, Human Kinetics.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UPOZORNĚNÍ: Tato informace není zamýšlená jako náhrada za odbornou péči. Před zahájením cvičebního programu nebo před zásahem do stravovacího režimu se vždy poraďte s odborníkem.

Copyright © 2006 PaedDr. Vladimír Kolouch, Ph.D.

Všechna práva rezervována. Rozšiřování nebo rozmnožování tohoto článku nebo jeho částí jakoukoli formou – ať již mechanickou či jinou, v současnosti známou nebo v budoucnosti vyvinutou, včetně xerokopií, fotokopií, zaznamenávání a přenášení na počítačích či v počítačových sítích – je bez písemného schválení autora zakázáno.

Mohlo by vás zajímat


Mění se cvičením hodnota bazálního výdeje energie?

Strava se miliony let rovnala přežití. Odpočinek (nebo setrvání v pasívních polohách) z tohoto úhlu pohledu znamenal v minulosti nižší výdej energie a zvýšení naděje na úspěšné dlouhodobé zajištění energetické...
více...
Mění se cvičením hodnota bazálního výdeje energie?

Nadměrné cvičení?

Na většině webových stránek a snad ve všech publikacích o cvičení najdeme zmínku nebo celou kapitolu o rizicích nadměrného cvičení. Autoři v nich upozorňují čtenáře, že “když je něčeho moc tak to může škodit,...
více...
Nadměrné cvičení?

Je uklízení dostatečný prostředek kontroly hmotnosti?

V Internetové verzi novin "IDnes" v sobotu 15. července 2006 jsem si se zájmem přečetl krátký článek s názvem „Uklízení pomáhá odbourávat kilogramy“. Zaujala mne hned první věta. „Nebaví vás posilovna?“  Jasně...
více...
Je uklízení dostatečný prostředek kontroly hmotnosti?