Nejsem spokojen s břišní partií !

Otázka:

Dobrý den, měl jsem možnost přečíst si Vaše internetové stránky o posilování a měl bych takový dotaz: Už druhým rokem se zabývám posilováním a pravidelně navštěvuji posilovnu. Výsledky už jsou docela znát, ale pořád nejsem spokojen s břišní partií. Asi to je tím, že nedodržuji žádné diety ani neberu vůbec žádnou chemii. Chtěl bych se Vás zeptat, jak nejlépe vyrýsovat břišní partii, aniž bych musel držet nějakou dietu – vím, že je dieta u břicha důležitá, ale to není nic pro mě. Byl bych moc rád, kdybych od Vás získal nějaký typ cvičení na břicho a jakou intenzitou cvičit? Předem moc díky.

Odpověď:

Každý člověk má svůj vlastní způsob ukládání tuku. Někdo ukládá tuk spíše v oblasti trupu, konkrétně pasu, jiný více ve tvářích či končetinách. Je to dáno geneticky a je nesnadné tento mechanismus zásadně změnit. Pravidelné posilování zvyšuje množství svalů, tím navozuje vzestup hodnoty bazálního metabolismu. Vydáváme tak více energie, a to i v době, kdy necvičíme. Více svalů, za předpokladu rozumného příjmu energie, je tak nejúčinnější metodou prevence ukládání tuku v pase, případně vzniku obezity.

Mnoho lidí se domnívá, že posilováním břišních svalů se snižuje množství tuku, uloženého právě nad těmito svaly nebo v jejich okolí, tedy v oblasti pasu. Výzkumy, které prováděli vynikající vědci Dr. Wilmore a Dr. Pollock, již před mnoha lety jasně prokázaly, že tělo má individuální vzorec využívání tukových zásob. V praxi to znamená, že pokud posilujete břišní svaly a tělo pro krytí energetických požadavků tohoto cvičení musí jít do tukových zásob (také nemusí, ale to by bylo na dlouhé vysvětlování), odbourává tuky v místech, která z nějakého geneticky stanoveného důvodu preferuje. Nemusí to být a obvykle to také není tam, kde bychom si to nejvíce přáli – v oblasti pasu.

Celkové množství tuku se pak v těle snižuje, bohužel až příliš často nikoli na těch místech, kde to potřebujeme. Například u žen se může při energetickém deficitu snižovat množství tuku, uloženého v ňadrech (kde má pozitivní estetický dopad) a nemizí v oblasti hýždí (kde nevypadá právě vábně). Muž pak může mít propadlé tváře, tenká ramena a končetiny, kolem pasu se však může tuk úporně držet. Správně uvádíte, že nechcete držet dietu či brát "nějakou chemii". Při snaze o zlepšení tvaru těla a snížení zásob podkožního tuku je dieta tím nejméně rozumným postupem. Omezení přívodu energie nutí tělo ke snížení hodnoty bazálního metabolismu a následně máme větší sklon k ukládání tuků.

Stejně tak platí, že pokud se špatně stravujeme a nesprávně cvičíme, nepomůže nám sebevíce doplňků výživy ani jiná "chemie". Na druhé straně je zvýšená pozornost stravě nezbytnou součástí posilování. Můžeme strávit v posilovně nebo fitcentru denně hodinu i více poctivým cvičením, ale pokud se pak budeme přecpávat nebo jíst nadměrné množství tuků, naší postavě ani našemu zdraví to příliš neprospěje. Cvičení a zdravá strava musí jít ruku v ruce, navzájem se doplňovat.

Klíčovým krokem při snaze o snížení množství tuku v pase a zlepšení postavy je zvýšit výdej energie. To lze dvěma způsoby. Buď zvýšíme výdej energie jednorázově – tj. aerobní aktivitou, nebo dlouhodobě, tj. posilováním. Z celoživotního hlediska je samozřejmě výhodnější druhá varianta. Ještě je nutné upřesnit, co chápete pod pojmem "vyrýsovat břišní partie". Každý zdravý organismus si pro případ nenadálé nouze a hladu ukládá rozumné množství zásobního tuku. Odhaduje se, že u zdravého mladého muže představují tukové zásoby 15% celkové tělesné hmotnosti (tj. u muže o hmotnosti 80 kg je z této hmotnosti 12 kg tuku). U žen je standardní tuková zásoba odhadována na 25% celkové tělesné hmotnosti (žena o hmotnosti 60 kg má v těle uloženo 15 kg tuku). Tento zásobní tuk je částečně uložen kolem střev (viscerální tuk) a částečně v podkoží. Čím méně tuku máme, tím méně je ho i v podkoží, a kůže tak nezakrývá pod ní nebo v ní ležící struktury. Je tedy vidět svalstvo nebo žíly – jsme "vyrýsovaní".

Jenže tento stav není přirozený, ani pro přežití v nepohodě zvláště výhodný. Organismus, který má málo tuku (zásobní energie), by  a v případě hladu a nedostatku brzy zahynul. Má tedy pochopitelnou tendenci množství zásobního tuku udržovat na jisté standardní úrovni. Když se pracně nějakého tuku zbavíme, nutí nás tělo k jídlu (a tím k doplnění tukových zásob na naprogramovanou úroveň) intenzivním pocitem hladu, navíc se pokouší omezit výdej energie intenzivním pocitem únavy až vyčerpanosti (tedy nechuti ke cvičení, nechuti k výdeji energie). Jakmile se zásoby tuků dostanou na geneticky nastavenou hladinu, vztah mezi chutí k jídlu a chutí do pohybu se normalizuje. Nepodléhejte tomu, co vidíte v kulturistických časopisech. Kulturisté ve vrcholné formě, s mohutnými svaly a minimem podkožního tuku, představují dlouhodobě neudržitelný a doslova nezdravý image. Tak lidské tělo vypadat nechce a ani nemůže. Co vidíte na titulní stránce časopisů je obecně přijímaný podvod.

Konkrétní sportovec mnoho let tvrdě trénoval, optimálně se stravoval. To je v pořádku. Má hodně svalů a málo tuku. Skvělé! Ale to pro potřeby časopisů nestačí. Proto se jde dále. Má oholené ochlupení, jeho kůže je barevně upravena nátěrem, těsně před zaujetím daného postoje pro fotografii se intenzivně rozcvičil a nahnal tak do svalů mnoho krve, která za pár minut odteče. Je nasvícen tak, aby byla zdůrazněna mohutnost svalů. A mnohdy se jde ve snaze o vytvoření "brutálního" vzhledu ještě dále, ale o tom se teď nechci zmiňovat. Výsledkem je dlouhodbě neudržitelný, nereálný tvar těla.

Možná někdy vidíte na obrazovce televizoru krásnou modelku. Je štíhlá, usměvavá, elegantní, téměř éterická. Kdybyste ji viděl rozespalou ráno v pět hodin, neučesanou, nenamalovanou, nevyspalou, asi byste nevěřil, že jde o stejnou osobu. Totéž platí o vizi "vyrýsovaných" břišních svalů kulturistů. Když budete celoročně trénovat v jednom fitcentru s kulturisty, poznáte pravdu. Jsou svalově rozvinutější, mají velkou sílu, mají méně tuků než běžná populace, jsou zdatnější. Ale většinu roku se vzhled jejich břišních svalů podstatně neliší od běžné štíhlé a zdatné populace. Nemívají většinou "vyrýsované" čtverečky, které obdivujeme na soutěžích. Těch dosáhnou nesmírně tvrdou závěrečnou přípravou a doslova nezdravou manipulací se stravou před soutěží (mnozí při soutěži omdlévají). Již poměrně krátce po soutěži se ostré "vyrýsování" ztrácí. Zůstává impozantní vzhled, ale ten se obvykle podstatně liší od vzhledu soutěžního.

Takže závěrečné shrnutí. Nesoustřeďte se zbytečně na sledování stavu a tvaru pasu. Pravidelně posilujte, zaměřte se na posilování deltových svalů a širokého svalu zádového (rozšíření ramen a zvětšení "křídel" vytváří „V tvar“ těla a opticky snižuje objem pasu). Dejte cvičení prostor, nesledujte denně výsledky. Někdy může trvat i několik let, než se některý sval "probudí" a začne reagovat dle našich představ. Stejně tak přistupuje mnohdy tělo k využívání zásob tuků v pase až poté, co jsme navodili dlouhodobý, mírný ale soustavný deficit energie.

UPOZORNĚNÍ: Tato informace není zamýšlená jako náhrada za odbornou péči. Před zahájením cvičebního programu nebo před zásahem do stravovacího režimu se vždy poraďte s odborníkem.

Copyright © 2011 PaedDr. Vladimír Kolouch, Ph.D.

Všechna práva rezervována. Rozšiřování nebo rozmnožování tohoto článku nebo jeho částí jakoukoli formou – ať již mechanickou či jinou, v současnosti známou nebo v budoucnosti vyvinutou, včetně xerokopií, fotokopií, zaznamenávání a přenášení na počítačích či v počítačových sítích – je bez písemného schválení autora zakázáno.

Mohlo by vás zajímat

„Normální hmotnost“ neznamená automaticky „zdravá hmotnost“

Setrvačnost myšlení v oblasti zdraví a zdatnosti je ohromná a na začátku třetího tisíciletí ohrožuje stále více občanů. Přestože se na spoustě webových stránek dají najít správné informace, převažují…

Více informací

Závislost na cvičení

Otázka: Blížím se k šedesátce a začínám to stále intenzivněji vnímat. V poslední době se cítím často unavená, pobolívají mě záda a klouby, snadno se zadýchám a už ani neunesu to, co dříve. Když čtu vaši…

Více informací

Ženská postava prospívá zdraví žen

“Žena neví co chce a nedá pokoj, dokud toho nedosáhne”, definoval svůj názor na ženy před desítkami let neznámý muž, snad zkušený, snad zklamaný. Podle názoru řady vědců toto rčení ale skutečně platí. Alespoň…

Více informací